SUBSIM Radio Room Forums



SUBSIM: The Web's #1 resource for all submarine & naval simulations since 1997

Go Back   SUBSIM Radio Room Forums > Subsim International > Subsim.com Polskojęzyczne forum dyskusyjne
Forget password? Reset here

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 02-04-08, 06:10 PM   #31
Kaleu_Mihoo
Medic
 
Join Date: Jun 2006
Location: Poland/Germany
Posts: 159
Downloads: 66
Uploads: 0
Default

Racja, przepraszam, z lekka mi cisnienie skoczylo.
__________________
Beide Maschinen AK voraus, hart backbord, auf 107 Grad gehen! Anlauf beginnt!...NYGM 3.0
Kaleu_Mihoo is offline   Reply With Quote
Old 02-04-08, 06:26 PM   #32
Grom
Helmsman
 
Join Date: Nov 2002
Posts: 110
Downloads: 9
Uploads: 0
Default

Quote:
Originally Posted by Kaleu_Mihoo
Racja, przepraszam, z lekka mi cisnienie skoczylo.
Luzik Kaleu Mihoo doskonale Cię rozumiem.
Grom is offline   Reply With Quote
Old 02-04-08, 08:09 PM   #33
Abd_von_Mumit
The Old Man
 
Join Date: Jan 2007
Location: Warszawa, Polska
Posts: 1,453
Downloads: 46
Uploads: 4
Default

Jeśliby nam się miała dyskusja rozwinąć, to proponuję w osobnym wątku, jako że ten był oryginalnie po angielsku i byłoby niegościnnie zalewać go polszczyzną, poza tym to byłoby już mniej na temat, bo pewnie byśmy trochę pomeandrowali.

Dyskutować póki co nie ma o czym, bo kontropinii nie widziałem, ale jedno skomentuję - to o "wartościach, historii, tradycji".

Ad 1. Polska nie wniosła do ogólnoeuropejskiego obiegu żadnych wartości uznawanych obecnie za 'elementarne', wnosiły je za to Francja, Włochy czy Wielka Brytania (oświecenie, renesans, zmiany przyniesione przez rewolucję przemysłową, prawa i wolności człowieka) czy tak powszechnie w Polsce znienawidzona myśl lewicowa.

Ad 2. Historia nie jest pasmem sukcesów i zwycięstw. Nie jest też ciągem zdarzeń będących wyłącznie powodem do dumy. Jak niemal każdy kraj na świecie, mamy na koncie rzeczy, których można się wstydzić. Dawid Warszawski powiedział kiedyś: "Jeśli chce się być dumnym z bycia członkiem narodu, nie można wybrać sobie tylko chwalebnego wycinka z jego spuścizny, trzeba zaakceptować ją w całości, łącznie z tym co wstydliwe albo haniebne. Dopiero wtedy można z podniesioną głową prawdziwie powiedzieć: 'jestem dumny z bycia ...' ". Zgadzam się z nim w pełni. Nie mam zapędów do przypisywania sobie chwały lub hańby za czyny przodków, na które nie miałem wszak żadnego wpływu, wiem jednak, że gdybym chciał hodować w sobie dumę z bycia Polakiem, próbowałbym to robić świadomie, nie wyrzucając z pamięci drobiazgów, do których "głupio się przyznać". Gloryfikowanie przeszłości narodu, które uprawia się u nas od wczesnej podstawówki, w tym przypisywanie win za wszystkie nieszczęścia całemu światu tylko nie nam samym, uważam za fałszowanie historii - a fałsz jest fałszem bez względu na to, z jaką intencją go uskuteczniamy.

Ad 3. Tradycja? Jak ktoś mądry napisał (ale naprawdę nie pamiętam nazwiska, zdaje mi się jednak, że Polak): "Trzy są powody, dla których upadają imperia: religia, tradycja, autorytety". Mam dużą sympatię do tradycji, ale nigdy za cenę hipokryzji czy samozakłamania. Los tradycji jest mi jednak dość obojętny, bo jako duży chłopiec zdołalem już zrozumieć, że wszystko się zmienia i nie ma nic stałego w świecie człowieka (na szczęście), dlatego jeśli mam do wyboru przyjąć ją jako klapki na oczy albo odrzucić, bez wahania robię to drugie. Jeśli zaś tradycja nie kłóci się ze zdrowym rozsądkiem lub przyzwoitością, nie wymaga ode mnie półprawd ani kompromisów, witam ją z szeroko rozwartymi ramionami.

Proponuję więc tradycyjne, rzymskie stuknięcie się kielichami, coby nam duchy do głowy nie powłaziły i nie przycmiły rozsądku!
Prosiłem Cię byś zmienił kodowanie znaków z windows na iso, lub przestał używać polskich znaków bo bardzo krzaczy i wyskakują dziwactwa w tekście. Bądź tak miły i wyedytuj swój post. Z góry dziękuję. moderator
__________________
Long, hard, wet and full of seamen. My precious.
SH3+GWX+OLC — sunk x4, retired x2; SH5+TDW — still exploring
My SH5 mods: EQuaTool - Elite Quality Map Tools, Patrol Routine Scripts, No Logo Intro Menu_Animation, Less Annoying Stopwatch
Links: SH5 mods I use, FileFront, Manual plotting how-to

Last edited by Grom; 02-05-08 at 03:36 PM.
Abd_von_Mumit is offline   Reply With Quote
Old 02-05-08, 03:39 PM   #34
XXi
Ensign
 
Join Date: Jan 2004
Location: Warsaw, Poland / Nagoya, Japan
Posts: 227
Downloads: 20
Uploads: 0
Default

Quote:
Originally Posted by Abd_von_Mumit
Jeśliby nam się miała dyskusja rozwinąć, to proponuję w osobnym wątku, jako że ten był oryginalnie po angielsku i byłoby niegościnnie zalewać go polszczyzną, poza tym to byłoby już mniej na temat, bo pewnie byśmy trochę pomeandrowali.
Słusznie, bo robi się straszny offtop, w dodatku mało zrozumiały dla gości, że tak powiem.
Quote:
Originally Posted by Abd_von_Mumit
Dyskutować póki co nie ma o czym, bo kontropinii nie widziałem, ale jedno skomentuję - to o "wartościach, historii, tradycji".

Ad 1. Polska nie wniosła do ogólnoeuropejskiego obiegu żadnych wartości uznawanych obecnie za 'elementarne', wnosiły je za to Francja, Włochy czy Wielka Brytania (oświecenie, renesans, zmiany przyniesione przez rewolucję przemysłową, prawa i wolności człowieka) czy tak powszechnie w Polsce znienawidzona myśl lewicowa.
No i z tym nijak zgodzić się nie mogę. Po pierwsze i może najważniejsze, do nas renesans dotarł. Po drugie i nie mniej ważne, to u nas istniało coś takiego jak demokracja szlachecka i tradycja tolerancji religijnej w czasach, gdy Francja, Włochy czy Wielka Brytania nie mówiąc o paru innych krajach bawiła się w wojny religijne.
To nie my wreszcie wymyśliliśmy i zastosowaliśmy w praktyce absolutyzm - choć jak uczy historia to akurat nastąpiło trochę na nasze nieszczęście.
Nie dorzuciliśmy się w godny uwagi sposób także do idei krucjat.
Jeśli chodzi o myśl lewicową to znów jest to temat na osobną dyskusję i proponuję nie mieszać wszystkiego ze wszystkim.

Quote:
Originally Posted by Abd_von_Mumit
Ad 2. Historia nie jest pasmem sukcesów i zwycięstw. Nie jest też ciągem zdarzeń będących wyłącznie powodem do dumy. Jak niemal każdy kraj na świecie, mamy na koncie rzeczy, których można się wstydzić. Dawid Warszawski powiedział kiedyś: "Jeśli chce się być dumnym z bycia członkiem narodu, nie można wybrać sobie tylko chwalebnego wycinka z jego spuścizny, trzeba zaakceptować ją w całości, łącznie z tym co wstydliwe albo haniebne. Dopiero wtedy można z podniesioną głową prawdziwie powiedzieć: 'jestem dumny z bycia ...' ". Zgadzam się z nim w pełni. Nie mam zapędów do przypisywania sobie chwały lub hańby za czyny przodków, na które nie miałem wszak żadnego wpływu, wiem jednak, że gdybym chciał hodować w sobie dumę z bycia Polakiem, próbowałbym to robić świadomie, nie wyrzucając z pamięci drobiazgów, do których "głupio się przyznać". Gloryfikowanie przeszłości narodu, które uprawia się u nas od wczesnej podstawówki, w tym przypisywanie win za wszystkie nieszczęścia całemu światu tylko nie nam samym, uważam za fałszowanie historii - a fałsz jest fałszem bez względu na to, z jaką intencją go uskuteczniamy.
Zgadzam się!
I właśnie dlatego uważam że jeśli jako Polak mogę być z czegoś dumny, to przede wszystkim z tradycji demokracji i tolerancji czasów I Rzeczypospolitej. Mogę być dumny z Chopina.

Mogę być dumny też z tego, że tylko Polakom udało się wziąć do niewoli cara, choć to akurat jest drobiazg.
Przede wszystkim jednak, jeśli mówimy już o historii bez upiększeń:
jak w historii niemal każdego narodu, w Polsce zdarzały się rzeczy zawstydzające. Za wielki błąd i porażkę uważam np. stopniowe wykształcanie się idei państwa narodowego i tworzenie zbitki Polak - katolik na przełomie XIX i XX w, zastępowanie tradycji wielonarodowej Rzeczypospolitej ideą czystego etnicznie państwa :/
Z drugiej jednak strony - to nie Polacy wymyślili obozy koncentracyjne, to nie Polacy wymyślili masowy terror w imię lepszego jutra, to nie Polacy doszli do wniosku że obcych należy nie tylko wypędzić, ale najlepiej w ogóle zabić. To nie Polacy prowadzili brudne wojny kolonialne i jeszcze parę mało zabawnych rzeczy.

Quote:
Originally Posted by Abd_von_Mumit
Ad 3. Tradycja? Jak ktoś mądry napisał (ale naprawdę nie pamiętam nazwiska, zdaje mi się jednak, że Polak): "Trzy są powody, dla których upadają imperia: religia, tradycja, autorytety". Mam dużą sympatię do tradycji, ale nigdy za cenę hipokryzji czy samozakłamania. Los tradycji jest mi jednak dość obojętny, bo jako duży chłopiec zdołalem już zrozumieć, że wszystko się zmienia i nie ma nic stałego w świecie człowieka (na szczęście), dlatego jeśli mam do wyboru przyjąć ją jako klapki na oczy albo odrzucić, bez wahania robię to drugie. Jeśli zaś tradycja nie kłóci się ze zdrowym rozsądkiem lub przyzwoitością, nie wymaga ode mnie półprawd ani kompromisów, witam ją z szeroko rozwartymi ramionami.
Hmmm... zdanie eleganckie, ładnie brzmiące, co najmniej wątpliwej wartości. Z tą mądrością, to ja bym na wszelki wypadek uważał.
Co prawda ja bym raczej mówił o kwestii makrozarządzania, efektywności administracji czy czynnikach militarnych i ekonomicznych, no ale polemika zakłada odniesienie się do konkretnego sformułowania.

Na pewno z punktu widzenia pomyślnego funkcjonowania państwa bardzo złym rozwiązaniem jest konserwatyzm i niechęć do wprowadzania reform.
Tutaj dobrym przykładem, wręcz podręcznikowym, jest Sparta. Surowe prawa powodowały ciągłe zmniejszanie się liczby obywateli i w gruncie rzeczy podkopywały stabilność państwa a gdy spartiaci zdali sobie sprawę że źle się dzieje, byli w stanie jedynie zaostrzyć przepisy zamiast wprowadzić fundamentalne zmiany. Efektem był szybki i żałosny upadek państwa.
Z drugiej strony, nie mniejszym zagrożeniem jest przekonanie o własnej doskonałości i w związku z tym - brak planowania strategicznego, jeśli tak można powiedzieć. Tutaj z kolei dobrym przykładem może być Państwo Środka: przekonanie o własnej wyższości i wyjątkowości doprowadziło do niemal tysiącletniej stagnacji w czasie któej państwo, dysponujące przez cały czas większymi zasobami niż Europa ( ziemia, ludność, ludność WYKSZTAŁCONA, produkcja przemysłowa, dostępność surowców, dóbr luksusowych, możliwości handlu, dobra eksportowe, myśl technologiczna ) sromotnie przegrało wyścig o wpływy i miejsce pod Słońcem ze znacznie słabszymi początkowo państwami (państwa europejskie, a od początku XX w. Japonia która 50 lat wcześniej była w podobnym położeniu co Chiny ).

Religia? Po pierwsze, religie są różne i mimo wszystko warunkują różne postawy. Żeby nie rozkręcać za bardzo: z jakiegoś powodu judaizm nie podbił świata, z jakiegoś powodu buddyzm nie był narzucany z bronią w ręku, z jakiegoś powodu islam podbił w krótkim czasie znaczne obszary globu. Religia, tak prawdę mówiąc, była jednym z czynników warunkujących przetrwanie Żydów od starożytności.
Jeszcze jeśli chodzi o konserwatyzm: wszystko ładnie, pięknie, ale z drugiej strony czasem to trzymanie się pewnych określonych wzorców pozwalało przetrwać państwu i kulturze. Tutaj ciekawy może być przykład Egiptu który mimu kilku poważnych kryzysów przetrwał trzy tysiące lat, po drodze kilkakrotnie zdobywając status mocarstwa. Można też mimo wszystko wymienić przykład Bizancjum, państwa przez długi czas bardzo silnego i żywotnego które upadło wskutek ciągłej ekspansji militarnej sąsiadów - a mimo to przetrwało niemal tysiąc lat.

A z drugiej strony, chichot historii: największe mocarstwo które nie uznawało ani religii, ani tradycji czyli ZSRR zaliczyło jeden z szybszych upadków w historii świata.

Co za tym idzie zdanie przytoczone na początku uważam za błędne.
Jesli zaś chodzi o autorytety - z tym jest pewien problem, bo faktycznie z autorytetami bywają straszne problemy. Z drugiej strony ludzie mają ciekawą cehcę: jeśli odrzucą autorytety to najczęściej tylko i wyłącznie po to, by natychmiast znaleźć sobie nowe, którym wierzą. Najczęściej - ślepo.
Ale to znowu aż prosi się o dłuższą dyskujsę.


Quote:
Originally Posted by Abd_von_Mumit
Proponuję więc tradycyjne, rzymskie stuknięcie się kielichami, coby nam duchy do głowy nie powłaziły i nie przycmiły rozsądku!
A z tym to się nawet chętnie zgodzę
__________________
lasciate ogni speranza... voi, chi entrate

XXi is offline   Reply With Quote
Old 02-06-08, 11:29 AM   #35
Abd_von_Mumit
The Old Man
 
Join Date: Jan 2007
Location: Warszawa, Polska
Posts: 1,453
Downloads: 46
Uploads: 4
Default

Quote:
Originally Posted by Anonim w moim poście
Prosiłem Cię byś zmienił kodowanie znaków z windows na iso, lub przestał używać polskich znaków bo bardzo krzaczy i wyskakują dziwactwa w tekście. Bądź tak miły i wyedytuj swój post. Z góry dziękuję. moderator
Nigdzie nie widzialem takiej prosby i teraz tez nie moge znalezc. Nie mam pojecia, gdzie zmienic to kodowanie, u mnie zreszta wyswietla sie poprawnie i bez krzakow. Nie mam tez pojecia, jak zedytowac post, by zmienic mu kodowanie.


@XXI: No to chlup, panie dziekju!
__________________
Long, hard, wet and full of seamen. My precious.
SH3+GWX+OLC — sunk x4, retired x2; SH5+TDW — still exploring
My SH5 mods: EQuaTool - Elite Quality Map Tools, Patrol Routine Scripts, No Logo Intro Menu_Animation, Less Annoying Stopwatch
Links: SH5 mods I use, FileFront, Manual plotting how-to
Abd_von_Mumit is offline   Reply With Quote
Old 02-06-08, 02:07 PM   #36
Grom
Helmsman
 
Join Date: Nov 2002
Posts: 110
Downloads: 9
Uploads: 0
Default

Quote:
Originally Posted by Abd_von_Mumit
Nigdzie nie widzialem takiej prosby i teraz tez nie moge znalezc. Nie mam pojecia, gdzie zmienic to kodowanie, u mnie zreszta wyswietla sie poprawnie i bez krzakow. Nie mam tez pojecia, jak zedytowac post, by zmienic mu kodowanie.


@XXI: No to chlup, panie dziekju!
http://www.subsim.com/radioroom/showthread.php?t=128573

Zgoda nastala bardzo mnie to cieszy.
Grom is offline   Reply With Quote
Old 02-08-08, 08:47 PM   #37
Kapitan_Phillips
Silent Hunter
 
Kapitan_Phillips's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Location: Swansea
Posts: 3,902
Downloads: 202
Uploads: 0
Default

Just thought I'd offer my thanks to Poland too. We couldn't have done it without you, and it was an honour to come to a friends aid

I'll always remember the bravery of the Polish during Operation Market Garden
__________________
Well, here's another nice mess you've gotten me into.
Kapitan_Phillips is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT -5. The time now is 04:44 AM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright Š 1995- 2024 Subsim®
"Subsim" is a registered trademark, all rights reserved.